• Aktuálne projekty

• Zdravý chrbátik

•

Projekt je realizovaný na základe spolupráce s MŠVVaŠ, dôvodu významného zhoršenia držania tela žiakov po preventívnych pandemických opatreniach, kedy nemali možnosť cvičiť, je v záujme projektu dopomôcť k tomu, aby sa stav držania tela u detí zlepšil.

Žiaci sa naučia ako vyzerá správne držanie tela, ako ho udržiavať počas dňa, naučia sa správny stereotyp dýchania, správnu techniku cvičenia, správne zaujatie polôh pri cvičení, posilnia si svoju chrbticu a hlboké svalstvo, ktoré sú tým najdôležitejším základom do budúcnosti. Ide o budúcnosť, kedy ich chrbtica bude bez bolestí, “seknutí”, rehabilitácií, či operácií.

Cieľom projektu je priniesť do vyučovacieho procesu zaujímavý, inovatívny a inšpiratívny obsah. Modul je  realizovaný formou zdravotných cvičení, ktoré sú súčasťou projektu Zdravý chrbátik. Hlavnou myšlienkou je ZDRAVÁ CHRBTICA s cieľom predchádzať deformitám chrbtice a chybnému držaniu tela u detí v rannom školskom veku.

MODUL je realizovaný na I. stupni ZŠ (žiaci 2,3 a 4 ročníka), priamo na hodine telesnej výchovy, vždy za prítomnosti zodpovedného pedagogóga. Každý modul trvá max. 6 hodín v jednej triede - jedna hodina, raz týždenne pre jednu triedu. Projekt spočíva v cvičení zdravotných cvičení, pre zlepšenie držania tela a chrbtice detí (viac o zdravotných cvičeniach v prílohe). Samotné cvičenie trvá 20-25 minút, zvyšok hodiny venujeme zahrievaniu,  edukácii, aktivitám na nestabilných podložkách, hry, súťaže, dráhy.

OZ Za zdravší život funguje viac než 10 rokov pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a jeho zakladateľom a odborným garantom je doc. MUDr. Róbert Rusnák, PhD., prednosta neurochirurgickej kliniky a aktuálne aj riaditeľ ÚVN v Ružomberku. Ak ešte nemáte skúsenosti s Projektom zdravý chrbátik, prosím navštívte stránku www.zdravachrbtica.sk, kde sa dozviete viac o tejto činnosti.

„Príčiny posturálnych porúch treba hľadať už v detstve, kedy sa vplyvom nesprávneho zaťažovania pohybového aparátu vyvíja svalová nerovnováha, ktorá vedie k chybnému držaniu tela, k funkčným poruchám postúry a deformitám chrbtice“ (Kratěnová, Žejglicová, Malý, Filipová, 2008).

Viac sa dozviete aj v informačných letáčikoch: Zdravotné cvičenia   Cvič so zdravým chrbátikom - moduly a kostra